МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ ВЗАЄМОДІЇ ПАРАЛЕЛОГРАМНОГО МЕХАНІЗМУ ҐРУНТООБРОБНОГО ЗНАРЯДДЯ З РЕЛЬЄФОМ ПОЛЯ
DOI:
https://doi.org/10.31319/2519-8106.1(48)2023.280239Ключові слова:
ґрунтообробна техніка, кінематичні рівняння, паралелограмний механізм, динамічна взаємодіяАнотація
При вирощуванні сільськогосподарських культур в наш час застосовується мінімальна технологія вирощування. Вказана технологія має, як свої переваги, так і недоліки. Однак вона передбачає виконання технологічної операцій підготовки ґрунту та сівби. Інші технології виробництва зерна різняться лише операціями щодо основного та передпосівного обробітку ґрунту та сівби.
Одним із основних завдань сівби є створення оптимальних умов для розвитку сільськогосподарських культур. До таких умов можна віднести рівномірність розподілу насіння за глибиною сівби. Сучасні посівні машини та комплекси, що використовуються в умовах України мають продуктивність до 12 га/год. Такі показники забезпечуються досить складною конструкцією посівних секцій, що складається з системи паралелограмів, та інших механізмів.
Для забезпечення копіювання поверхні поля сучасні ґрунтообробні та посівні агрегати оснащуються, паралелограмними копіювальними механізмами. Копіювання поверхні поля паралелограмним механізмом можна визначати різними методиками з врахуванням всіх факторів, однак в польових умовах за допомогою спеціального обладнання. Сучасні посівні машини та комплекси, що використовуються в умовах України мають продуктивність до 12 га/год. Однією з актуальних задач сьогодення є моделювання режимів роботи окремих елементів механізмів копіювання, що сприяє оптимізації їх параметрів. Основним джерелом коливань паралелограммного механізму сівалки або культиватора є нерівності опорної поверхні — сільськогосподарського фону, що мають випадковий характер, та описується законом нормального розподілу. Мікропрофіль вважається стаціонарним випадковим процесом та основними його характеристиками є: кореляційна функція, спектральна щільність та максимальна висота нерівностей. Кореляційна функція характеризує структуру випадкової функції нерівності і для неї найчастіше вибирається апроксимуючий вираз відомого виду. Числові значення моделювання залежать від типу поля та швидкості руху агрегату, тому для довільної швидкості визначаються за їх значеннями, отриманими для швидкості 1 м/с, використовуючи наступні співвідношення. Розподіл ординат мікропрофілю поля відповідно до нормального закону підпорядковується
виразу . Моделювання показує, що з ростом часу моделювання зв'язок різко падає. За результатами моделювання, час кореляції змінюється від 0,5 до 1,24 , що свідчить про невеликий кореляційний зв'язок профілю. Коливання ординат у профілях поля відсутні. Згідно з експериментальними даними, значення для профілю поля знаходяться в межах 0,026...0,12 м.
Отримані результати можуть бути використаними на етапі проектування або моделювання механізмів копіювання посівних та ґрунтообробних машин.
Посилання
Barsky I. B., Anilovich V. Ya, Kutkov (1973) Dinamika traktora [Tractor dynamics] Moscow: Mashinostroyeniye [in Russia].
Geruk S.M.. Petrichenko Є.A. (2014) Tendentsії rozvitku konstruktsіy posіvnikh agregatіv [Trends in the development of the design of seed units] Tekhnіchniy servіs agropromislovogo. lіsovogo ta transportnogo kompleksіv - Technical service of agro-industrial, forestry and transport complexes, 1, 31–45 [in Ukraine].
Pogoіliy V. (2014) Testuvannya zernovikh sіvalok: adaptovanіst do sistem obrobіtku ґruntu. [Testing of grain rolls: adaptation to soil treatment systems] Tekhnіka і tekhnologії APK - Tekhnіka i tekhnologiї APK, 4, 25–30.
Sisolіn P.V. (2009) Konstruktorskі rozrobki novikh vіtchiznyanikh. unіversalnikh mashin dlya zvi chaynoї. sternovoї. mulcho-sternovoї. ekologіchno bezpechnoї. energozberіgayuchoї tekhnologії viroshchuvannya sіlskogospodarskikh kultur v Ukraїnі: [naukove vidannya] [Konstruktorski rozrobki novikh vіtchiznyanikh. universalnikh mashin dlya zvi chaynoї. sternovoї. mulcho-sternovoї. ecologіchno bezpechnoї. energozberіgayuchoї tekhnologiї viroshchuvannya silskogospodarskikh kultur v Ukraїnі: [naukove vidannya] Kіrovograd: KOD [in Ukraine].
Yasenetskiy V.. Shustіk L.. Marinіn S.. Panayotova O. (2011) Tendentsії rozvitku konstruktsіy sіvalok [Trends in the development of seed roll designs] Propozitsіya – Proposition, 1, 18-27 [in Ukraine].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).