ЗМЕНШЕННЯ МЕТАЛОМІСТКОСТІ РАМ НЕСУЧИХ СИСТЕМ ПОРТАЛЬНИХ МАШИН НА ПНЕВМОКОЛІСНОМУ ХОДІ
DOI:
https://doi.org/10.31319/2519-8106.2(49)2023.292647Ключові слова:
портальна машина, несуча система, момент інерції, конструктивна жорсткістьАнотація
Типи конструкцій портальних кранів в основному залежать від пристрою поворотної частини, яка може обертатися на поворотній колоні або опиратися на поворотний круг, укладений на порталі, і від типу стріловидного пристрою. Основними вузлами металевих конструкцій портальних кранів є стріли, колони (каркаси) і портали (напівпортали).
Конструктивно портали виконуються в даний час листовими. Коробчасті портали завдяки жорсткості коробчастого профілю на всіх напрямках не вимагають додаткових ребер жорсткості в бічних гранях, а іноді і затягувань. Це не тільки спрощує конструкцію, але і не створює перешкод для проїзду під порталом, що особливо важливо для портових кранів. Для коробчастих конструкцій використовуються гнуті і штамповані елементи, що додатково спрощує і здешевлює їх виготовлення.
Для портальних підйомно-транспортних машин характерні велика будівельна висота конструкції і наявність рознесених мас.
Головним для описаних несучих систем є те, що вони вписуються в розрахункову схему, що включає прямокутну в плані раму і чотири стійки, обладнані різною кількістю коліс.
У статті доведено, що крутильна жорсткість рам із закритих профілів на два порядки вища ніж аналогічних рам з відкритих профілів, тобто можна враховувати, що навантаження на скручування сприймають рами із закритих профілів.
Лонжерони несучих систем портальних машин необхідно проектувати з профілів закритого типу, що доведено авторами, а поперечини несучих систем даних портальних машин слід виготовляти з профілів відкритого типу з метою зниження крутильної жорсткості несучої системи, що в свою чергу призводить до суттєвого зменшення металомісткості цих рам.
Посилання
Beihul O.O., Shmatko D.Z., Korobochka O.M., Lepetova H.L. (2007) Tekhnolohichni i konstruktyvni parametry nesuchykh system portalnykh pidiomno-transportnykh mashyn: monohrafiia. [Technological and structural parameters of the supporting systems of gantry lifting and transport machines: textbook]. Dniprodzerzhynsk. [in Ukrainian].
Zhyhulin O. A., Makhmudov I. I., Zhyhulina N. O. (2020). Pidiomno-transportni mashyny: Navchalnyi posibnyk. [Upload- Transportation Machines: textbook]. Nizhyn. [in Ukrainian].
Livinskyi O.M. (2016). Pidiomno-transportni ta vantazhno-rozvantazhuvalni mashyny: pidruchnyk. [Lifting and transport and loading and unloading machines: textbook]. Kyiv: «MP Lesia». [in Ukrainian].
Shvabiuk V.I. (2016). Opir materialiv: pidruchnyk [Strength of Materials: textbook]. Kyiv: Znannia. [in Ukrainian].
Nilov O.O., Shimanovskyi O.V. (2010). Metalevi konstruktsii. Zahalnyi kur: Pidruchnyk. [Metal structures: textbook]. Kyiv. «Stal» [in Ukrainian].
Klymenko F.Ye., Barabash V.M. (2014). Metalevi konstruktsii: Navchalnyi posibnyk. [Metal structures: textbook]. Lviv. «Svit» [in Ukrainian].
Loveikin V.S., Romasevych Yu.O., Kulpin R.A. (2018). Dynamika y optymizatsiia mashyn: mo-nohrafiia. [Dynamics and optimization of machines: textbook]. Kyiv: TsP «Komprynt». [in Ukrainian].
Loveikin V.S., Romasevych Yu.O. (2012). Analiz ta syntez rezhymiv rukhu mekhanizmiv vantaz-hopidiomnykh mashyn: monohrafiia. [Analysis and synthesis of modes of movement of mechan-isms of lifting machines: textbook]. Kyiv: Komprint. [in Ukrainian].
Бейгул О.О., Шматко Д.З., Коробочка О.М., Лепетова Г.Л. Технологічні і конструктивні па-раметри несучих систем портальних підйомно-транспортних машин: Монографія. Дніпро-дзержинськ. ДДТУ. 2007. 167 с.
Жигулін О.А., Махмудов І.І., Жигуліна Н.О. Підйомно-транспортні машини: Навчальний посібник. Ніжин, 2020. 150 с.
Підйомно-транспортні та вантажно-розвантажувальні машини: підручник / О.М. Лівінський та ін. Київ: «МП Леся», 2016. С. 677.
Шваб’юк В.І. Опір матеріалів: підручник. Київ: Знання, 2016. 407 с.
Металеві конструкції. Загальний курс. Підручник для ВНЗ під ред. О.О. Нілова та О.В. Ши-мановського. Київ. «Сталь». 2010. 869 с.
Клименко Ф.Є., Барабаш В.М. Металеві конструкції. Підручник для вузів. Львів. «Світ». 2014. 277 с.
Ловейкін В.С., Ромасевич Ю.О., Кульпін Р.А. Динаміка й оптимізація машин: монографія. Київ: ЦП «Компринт», 2018. 310 с.
Ловейкін В.С., Ромасевич Ю.О. Аналіз та синтез режимів руху механізмів вантажопідйомних машин: монографія. Київ: Компрінт, 2012. 298 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).